Hae sivustolta

Elverket ti–su klo 11–17 | Sinne ti–su klo 12–17

Dialogissa: Catharina Kajander ja Haliz Yosef

Vasemmalla: Catharina Kajander, ”Ärr”, 2005, terrakotta makkaratekniikalla, valkoinen engobe, posliini-intarsia. Kuva: Ahmed Alalousi. Oikealla: Haliz Yosef, Lullaby, 2026, lyijykynä paperille.

Galleria Elverketin yhteisnäyttely Dialogissa: Catharina Kajander ja Haliz Yosef luo uudenlaisia näkymiä molempien tuotantoon. Kyse on kuvataiteellisesta dialogista, jossa rinnastetaan erilaisia todellisuuksia. Näyttelyssä on esillä veistoksia, installaatioita, maalauksia ja piirroksia 1970-luvulta vuoteen 2026. 

 

Sekä Yosef että Kajander ovat viime aikoina työstäneet teoksissaan elämäänsä ja sukuunsa liittyviä teemoja, kuten maahanmuuttoa, sisällissodan perintöä, feminismiä, ruumiillisuutta ja traumaattisten kokemuksien jälkiä. Menneisyyden ja nykyisyyden välisen jännitteen ja siitä nousevien merkitysten tarkastelu on heidän taidettaan yhdistävä piirre.  

Catharina Kajander on käsitellyt omaa perhetaustaansa muun muassa yhteisnäyttelyssä kuvataiteilijatyttärensä Aurora Reinhardin kanssa. Kajanderin käsin ja usein perinteisellä makkaratekniikalla valmistamat suurikokoiset veistokset ovat olleet 1960-luvulta lähtien keskeinen osa hänen työskentelyään. Suomalainen punasavi on hänen päämateriaalinsa, mutta esillä on taiteilijan muutakin tuotantoa.  

Haliz Yosef on käsitellyt teoksissaan suhdettaan äitiinsä ja erilaisten todellisuuksien kokemista. Hänen teoksensa sekoittelevat erilaisia aineksia, kuten aikatasoja, kieliä ja kulttuurillisia viittauksia. Aiemmat tuotannon valokuvaperusteisuus on muuttunut monimateriaaliseksi, ja näyttelyssä Yosefilta on esillä käsintehdystä paperista, keramiikasta ja lasista valmistettuja teoksia.  

Näyttely perustuu dialogiin, joka syntyy taiteilijoiden teoksien kohtaamisessa. Kuraattorina lumouduin siitä, miten eritaustaiset – ja eri sukupolviin kuuluvat taiteilijat käsittelevät suhdettaan perheeseen ja menneeseen, toisaalta toisistaan eroavasti ja toisaalta herättävät samankaltaisia elämyksiä. Näyttely rakentaa viittauksenomaisia jatkumoja, jotka kertovat taiteen kyvystä luoda yhteyksiä, jotka madollistavat viittauksenomaisten ja hauraiden ideoiden käsittelyn.  

Dialogissa kertoo siitä, miten taiteellinen työ luo syvää ymmärrystä asioiden tilasta ja auttaa ihmisiä pohtimaan kysymyksiä, joihin ei ole oikeita vastauksia. Ratkaisujen sijaan tärkeämpää on kysyä ja ehdottaa. Näyttely avaa erilaisia näkökulmia perheiseen ja niiden sisäiseen dynamiikkaan, ihmiselämän haurauteen ja kertoo siitä, miten taiteen keinoin on mahdollista ymmärtää mennyttä ja nykyisyyttä tavalla, joka ei yksinkertaista eikä selitä. Taide on alue, jossa ajassamme ahtaalle joutunut hauraus ja herkkyys pääsevät esiin mitä moninaisimmilla tavoilla.  

FT Juha-Heikki Tihinen

Catharina Kajander (s. 1945) on pitkän linjan kuvataiteilija ja keramiikkataiteilija, joka valmistui Taideteollisesta oppilaitoksesta 1966. Hän on käyttää taiteessaan erityisesti punasavea. Kajander sai taideteollisuuden valtionpalkinnon 1969 ja hänelle myönnettiin taiteilijaeläke 2007.  
ckajander.com

Haliz Yosef (s. 1990) on monialainen taiteilija, joka työskentelee installaatioiden, videoiden ja valokuvan parissa, ja tätä nykyä myös keramiikan ja lasin kanssa. Hän valmistui Kuvataideakatemiasta 2022. Yosef sai vuonna 2024 Stina Krookin säätiön residenssistipendin Kööpenhaminaan. 
halizyosef.org

Ohjelma näyttelyn aikana

Syksyllä Galleria Elverket osallistuu Bokkalaset-tapahtumaan Tammisaaressa lauantaina 7.11. klo 12. Ohjelmassa on kuvataiteilija Catharina Kajanderin opastama kierros sekä keskustelu näyttelyn teosten äärellä. Tapahtuman pääkieli on ruotsi, mutta kysymyksiä voi esittää suomeksi ja englanniksi.

5.12, 2.1, 6.2, 6.3 ja 3.4. Yleisöopastukset kuukauden ensimmäisenä lauantaina klo 12.

Kaikkiin tapahtumiin on vapaa pääsy.

Kevään yleisöohjelma julkaistaan syksyn aikana.

Pro Artibus on saanut tukea näyttelyn toteutukseen
Svenska kulturfonden, Museovirasto

Tuet
Haliz Yosef on saanut tukea:
Suomen Kulttuurirahasto
, Koneen Säätiö, Svenska kulturfonden

Näyttelyt nyt käynnissä

Ilmainen sisäänpääsy

Elverket

Avoinna
ti–su klo 11–17

Sinne

Avoinna
ti–su klo 12–17